În contextul implementării proiectului „Achiziționare mijloace de transport mai puțin poluante necesare îmbunătățirii transportului public de călători în Municipiul București”, începȃnd de sâmbătă, 13.04.2024, STB SA va aplica măsura de comasare a liniilor de transport 97 și 133.
Noua linie va funcționa sub indicativul 97, pe un traseu cuprins între terminalele „Străulești” și „Bd. Tineretului”, astfel:
Totodată, pentru asigurarea unei bune preluări a călătorilor din stații, parcul de vehicule aferent liniei 97, format din troleibuze Solaris cu autonomie și din autobuze, va fi suplimentat.
De la aceeași dată, linia de autobuz 133 va fi suspendată.
Având în vedere necesitatea remedierii unei avarii la reţeaua publică de canalizare de pe strada Vasile Lascăr, sâmbătă, 06.04.2024, până la ora 13:00, liniile de tramvai 5 și 16 vor funcționa pe trasee modificate.
Linia 5 va funcționa între terminalele „Piața Sf. Gheorghe” și „Bd. Lacul Tei”, pe următorul traseu:
Linia 16 va funcționa între terminalele „Piața Sf. Vineri” și „Platforma Industrială Pipera”, pe următorul traseu:
Pentru preluarea călătorilor, va fi înfiinţată linia navetă de autobuz 616, care va funcţiona pe un traseu cuprins între terminalul „Piața Sf. Vineri” și Șos. Colentina, astfel:
Cu ocazia organizării celei de-a patra ediții a evenimentului outdoor „Străzi deschise, București – Promenadă urbană”, în fiecare weekend din perioada 06.04.2024 – 13.10.2024, ȋntre orele 09:00-23:00 (cu excepţia zilelor de 21.04.2024 – între orele 06:00-13:30, 12.05.2024 – între orele 06:00-12:00, 08.06.2024, 09.06.2024, 29.06.2024, 22.09.2024 – între orele 06:00-12:00, 05.10.2024 și 13.10.2024 – între orele 06:00-12:00), circulația rutieră va fi restricționată pe Calea Victoriei, pe tronsonul cuprins între Piaţa Victoriei şi Splaiul Independenţei.
Având în vedere această măsură, sub coordonarea agenților de la Brigada Rutieră, STB SA va modifica traseul liniei de autobuz 205 în zilele de sâmbătă și duminică din perioada menționată.
Astfel, linia 205 va funcţiona pe traseul de bazǎ ȋntre terminalul „Străulești” şi Piața Victoriei, apoi pe un traseu modificat pe sensul spre „Piața Unirii 2”, pe Bd. Lascăr Catargiu, Bd. Gheorghe Magheru, Bd. Nicolae Bălcescu, Bd. I.C. Brătianu, Str. Halelor, Aleea III, Aleea II, „Piața Unirii 2”.
Circulația autobuzelor liniei 205 nu va fi modificată pe sensul opus.
În contextul suspendării temporare a circulației trenurilor de călători pe traseul Gara de Nord - Aeroportul Internațional Henri Coandă, în zilele de marți (09.04.2024), miercuri (10.04.2024) și joi (11.04.2024), va fi reînființată linia de autobuz 780, pentru a asigura serviciul de transport public pe această rută în intervalul orar 09:00 – 13:40.
Astfel, în perioada menționată, autobuzele liniei 780 vor circula la intervale de 30 de minute între terminalele „Gara Basarab” și „Aeroport Henri Coandă”, pe următorul traseu:
- Pe sensul de mers spre terminalul „Aeroport Henri Coandă”: Gara Basarab, Bd. Dinicu Golescu, Piaţa Gării de Nord, Calea Griviţei, Str. Clăbucet, Str. Aviator Popişteanu, Bd. Expoziţiei, Piaţa Presei Libere, Şos. Bucureşti-Ploieşti, Alei Aeroport Henri Coandă, Aeroport Henri Coandă Sosiri.
- Pe sensul de mers spre terminalul „Gara Basarab”: Aeroport Henri Coandă, Alei Aeroport Henri Coandă, Şos. Bucureşti-Ploieşti, Bd. Mărăşeşti, Bd. Expoziţiei, Str. Aviator Popişteanu, Str. Dornei, Str. Puţul lui Crăciun, Bd. Ion Mihalache, Calea Griviţei, Piaţa Gării de Nord, Bd. Dinicu Golescu, Gara Basarab.
Pentru a afla în timp real orele de sosire în stații a autobuzelor liniei 780, recomandăm utilizarea aplicației gratuite Info Transport București, disponibilă în Google Play și App Store, precum și pe site-ul STB, la acest link: https://info.stbsa.ro.
Sâmbătă, 30.03.2024, STB va aplica măsura de suspendare a liniei de tramvai 41, pentru a permite efectuarea lucrărilor necesare demontării pieselor de cale pe Pasajul Grant, în vederea reluării circulației tramvaielor în ambele sensuri, simultan.
Pentru preluarea călătorilor de pe traseul suspendat, va fi înființată linia navetă de autobuz 641, care va funcționa pe un traseu cuprins între terminalele „Piața Presei” și „Ghencea”, astfel:
Pe tronsonul cuprins între Piața Montreal și Bd. lon Mihalache, autobuzele liniei 641 vor circula pe calea de rulare a tramvaielor, astfel că opririle în stațiile „Cașin”, „Agronomie” și „Bd. lon Mihalache” de pe sensul spre „Piața Presei”, precum și în stațiile „Agronomie” și „Cașin” de pe sensul spre „Ghencea”, vor fi efectuate la peroane.
Totodată, autobuzele liniei metropolitane 426 vor efectua opririle în terminalul „Ghencea” la peronul aferent liniilor 421 și 424 (peronul 4).